Description
Recommended for high-pressure hydraulic lines in longwall mining equipment and roof-support systems; petroleum-based or water emulsion fluids. Two wire braid hose with static and dynamic pressure ratings listed on the hose.
Part Number: 46572552
Recommended for high-pressure hydraulic lines in longwall mining equipment and roof-support systems; petroleum-based or water emulsion fluids. Two wire braid hose with static and dynamic pressure ratings listed on the hose.
Recommended for high-pressure hydraulic lines in longwall mining equipment and roof-support systems; petroleum-based or water emulsion fluids. Two wire braid hose with static and dynamic pressure ratings listed on the hose.
| Manufacturer | Gates |
|---|---|
| Dash size | 16 |
| Max temperature | +100 C / +212 F |
| Min order quantity | 150 |
| UOM | FT |
| Hose pressure | Variable Pressure-High |
| Reinforcement | 2-braid, wire |
| Dynamic WP | 3125 psi / 215.5 bar |
| Min burst pressure | 12500 psi / 861.8 bar |
| Minimum temperature | -40 C / -40 F |
| Hose ID | 1 in / 25.4 mm |
| Hose OD | 1.48 in / 37.6 mm |
| Tube material | Nitrile, Hyd Fluids, Phosphate Esters, Water Glycol |
| Cover material | Nitrile |
| Cover type | Standard |
| Cover color | Black |
| Length | 150 ft / 46 m |
| Min bend radius | 12 in / 188 mm |
| Meets MSHA 2G | YES |
| Second Name | 46572552 |
| Product line | CPB Mine Hose |