Description
RFS hose is recommended for low-pressure powder fre suppressant applications in mining, forestry and fire fighting equipment.
Part Number: 46573315
RFS hose is recommended for low-pressure powder fre suppressant applications in mining, forestry and fire fighting equipment.
RFS hose is recommended for low-pressure powder fre suppressant applications in mining, forestry and fire fighting equipment.
| Manufacturer | Gates |
|---|---|
| Dash size | 8 |
| Max temperature | +100 C / +212 F |
| Min order quantity | 330 |
| UOM | FT |
| Hose pressure | Variable Pressure-High |
| Reinforcement | 1-braid, wire |
| Dynamic WP | 2000 psi / 137.9 bar |
| Min burst pressure | 8000 psi / 551.6 bar |
| Minimum temperature | -40 C / -40 F |
| Hose ID | 0.5 in / 12.7 mm |
| Hose OD | 0.8 in / 20.3 mm |
| Tube material | Nitrile – Type C, Oil Resistant |
| Cover material | Modified Nitrile – Type C2 |
| Cover type | Standard |
| Cover color | Red |
| Length | 330 ft / 101 m |
| Min bend radius | 7 in / 38.1 mm |
| SAE specs & DOT | 100R1 |
| Meets MSHA 2G | YES |
| Second Name | 46573315 |
| Product line | RFS Hydraulic Hose |