Description
Truck, bus and mobile air brake, and service lines where heat and battery acids are not present.
Part Number: 43270114
Truck, bus and mobile air brake, and service lines where heat and battery acids are not present.
Truck, bus and mobile air brake, and service lines where heat and battery acids are not present.
| Manufacturer | Gates |
|---|---|
| Dash size | 8 |
| Max temperature | +93 C / +200 F |
| UOM | FT |
| Hose pressure | Constant Pressure-Low |
| Reinforcement | Nylon – Type B |
| Min burst pressure | 957 psi / 65.98 bar |
| Minimum temperature | -40 C / -40 F |
| Hose OD | .5 in / 12.7 mm |
| Tube material | Heat/Light Stabilized Seamless Extruded Nylon |
| Cover material | Nylon |
| Cover type | Not Applicable |
| Cover color | Silver |
| Length | 1000 ft / 304.8 m |
| Min bend radius | 2 in / 188 mm |
| SAE specs & DOT | J844, DOT FMVSS 106-74 |
| Second Name | 43270114 |
| Product line | Air Brake Nylon Tubing |