Description
LOC hose is recommended for high-temperature (+300°F) transmission oil cooler lines, pressurized hot oil return lines and turbocharger oil supply lines. Not recommended for gasoline or diesel fuel applications.
Part Number: 43190107
LOC hose is recommended for high-temperature (+300°F) transmission oil cooler lines, pressurized hot oil return lines and turbocharger oil supply lines. Not recommended for gasoline or diesel fuel applications.
LOC hose is recommended for high-temperature (+300°F) transmission oil cooler lines, pressurized hot oil return lines and turbocharger oil supply lines. Not recommended for gasoline or diesel fuel applications.
| Manufacturer | Gates |
|---|---|
| Dash size | 6 |
| Max temperature | +149 C / +300 F |
| Min order quantity | 600 |
| UOM | FT |
| Hose pressure | Constant Pressure-Low |
| Reinforcement | 1-braid, textile |
| Dynamic WP | 300 psi / 20.7 bar |
| Min burst pressure | 1200 psi / 82.7 bar |
| Minimum temperature | -40 C / -40 F |
| Hose ID | 0.375 in / 9.5 mm |
| Hose OD | 0.64 in / 16.3 mm |
| Tube material | CPE – Type J, Chemical, Temperature Resistant |
| Cover material | Textile Braid Impregnated w/ Synthetic Rubber |
| Cover type | Standard |
| Cover color | Black |
| Length | 600 ft / 183 m |
| Min bend radius | 3 in / 101.6 mm |
| Second Name | 43190107 |
| Product line | MegaTech LOC Hydraulic Hose |