Description
M500 hose is recommended for pilot lines, grease lines and pressure return lines with 500 psi or less pressure applications.
Part Number: 46578040
M500 hose is recommended for pilot lines, grease lines and pressure return lines with 500 psi or less pressure applications.
M500 hose is recommended for pilot lines, grease lines and pressure return lines with 500 psi or less pressure applications.
| Manufacturer | Gates |
|---|---|
| Dash size | 6 |
| Max temperature | +100 C / +212 F |
| UOM | FT |
| Hose pressure | Constant Pressure-Low |
| Reinforcement | 1-braid, wire |
| Dynamic WP | 500 psi / 34.5 bar |
| Min burst pressure | 2000 psi / 137.9 bar |
| Minimum temperature | -40 C / -40 F |
| Hose ID | 0.375 in / 9.5 mm |
| Hose OD | 0.63 in / 16 mm |
| Tube material | NBR, Hyd Fluids, Phosphate Esters, Water Glycol |
| Cover material | MegaTuff |
| Cover type | MegaTuff |
| Cover color | Black |
| Length | 330 ft / 101 m |
| Min bend radius | 2.5 in / 25.4 mm |
| Meets MSHA 2G | YES |
| Second Name | 46578040 |
| Product line | M500 Hydraulic Hose |