Description
RFS hose is recommended for low-pressure powder fre suppressant applications in mining, forestry and fire fighting equipment.
Part Number: 46573314
RFS hose is recommended for low-pressure powder fre suppressant applications in mining, forestry and fire fighting equipment.
RFS hose is recommended for low-pressure powder fre suppressant applications in mining, forestry and fire fighting equipment.
| Manufacturer | Gates |
|---|---|
| Dash size | 4 |
| Max temperature | +100 C / +212 F |
| Min order quantity | 440 |
| UOM | FT |
| Hose pressure | Variable Pressure-High |
| Reinforcement | 1-braid, wire |
| Dynamic WP | 2750 psi / 189.6 bar |
| Min burst pressure | 11000 psi / 758.4 bar |
| Minimum temperature | -40 C / -40 F |
| Hose ID | 0.25 in / 6.4 mm |
| Hose OD | 0.53 in / 13.5 mm |
| Tube material | Nitrile – Type C, Oil Resistant |
| Cover material | Modified Nitrile – Type C2 |
| Cover type | Standard |
| Cover color | Red |
| Length | 440 ft / 134 m |
| Min bend radius | 4 in / 25.4 mm |
| SAE specs & DOT | 100R1 |
| Meets MSHA 2G | YES |
| Second Name | 46573314 |
| Product line | RFS Hydraulic Hose |