Description
J2AT-MTF hose is recommended for ultra-high abrasion hydraulic jack applications. Meets Material Handling Institute specification IJ 100 for hydraulic hose and assemblies used with jacking systems. Up to 10,000 psi static pressure only.
Part Number: 46571188
J2AT-MTF hose is recommended for ultra-high abrasion hydraulic jack applications. Meets Material Handling Institute specification IJ 100 for hydraulic hose and assemblies used with jacking systems. Up to 10,000 psi static pressure only.
J2AT-MTF hose is recommended for ultra-high abrasion hydraulic jack applications. Meets Material Handling Institute specification IJ 100 for hydraulic hose and assemblies used with jacking systems. Up to 10,000 psi static pressure only.
| Manufacturer | Gates |
|---|---|
| Dash size | 4 |
| Max temperature | +49 C / +120 F |
| Min order quantity | 350 |
| UOM | FT |
| Hose pressure | Constant Pressure-Very High |
| Reinforcement | 2-braid, wire |
| Dynamic WP | 10000 psi / 689.5 bar |
| Min burst pressure | 20000 psi / 1379 bar |
| Minimum temperature | -40 C / -40 F |
| Hose ID | 0.25 in / 6.4 mm |
| Hose OD | 0.59 in / 15 mm |
| Tube material | Nitrile – Type C, Oil Resistant |
| Cover material | Synthetic Rubber |
| Cover type | MegaTuff |
| Cover color | Black |
| Length | 350 ft / 107 m |
| Min bend radius | 2 in / 25.4 mm |
| Meets MSHA 2G | YES |
| Second Name | 46571188 |
| Product line | J2AT Hydraulic Hose |