Description
Recommended for: High-pressure hydraulic lines in longwall mining equipment and roof-support systems; petroleum-based or water emulsion fluids. Four spiral wire construction with static and dynamic pressure ratings listed on the hose.
Part Number: 46510085
Recommended for: High-pressure hydraulic lines in longwall mining equipment and roof-support systems; petroleum-based or water emulsion fluids. Four spiral wire construction with static and dynamic pressure ratings listed on the hose.
Recommended for: High-pressure hydraulic lines in longwall mining equipment and roof-support systems; petroleum-based or water emulsion fluids. Four spiral wire construction with static and dynamic pressure ratings listed on the hose.
| Manufacturer | Gates |
|---|---|
| Dash size | 32 |
| Max temperature | +121 C / +250 F |
| Min order quantity | 50 |
| UOM | FT |
| Hose pressure | Constant Pressure-Very High |
| Reinforcement | 4-spiral, wire |
| Dynamic WP | 3000 psi / 206.8 bar |
| Min burst pressure | 12000 psi / 827.4 bar |
| Minimum temperature | -40 C / -40 F |
| Hose ID | 2 in / 50.8 mm |
| Hose OD | 2.63 in / 66.8 mm |
| Tube material | Nitrile, Oil Resistant |
| Cover material | Polychloroprene (Neoprene) |
| Cover type | Standard |
| Cover color | Black |
| Length | 50 ft / 15 m |
| Min bend radius | 30 in / 76.2 mm |
| Meets MSHA 2G | YES |
| Second Name | 46510085 |
| Product line | EFLW Mine Hose |