Description
Recommended for high-pressure hydraulic lines in longwall mining equipment and roof-support systems; petroleum-based or water emulsion fluids. Four spiral wire construction with static and dynamic pressure ratings listed on the hose.
Part Number: 46515084
Recommended for high-pressure hydraulic lines in longwall mining equipment and roof-support systems; petroleum-based or water emulsion fluids. Four spiral wire construction with static and dynamic pressure ratings listed on the hose.
Recommended for high-pressure hydraulic lines in longwall mining equipment and roof-support systems; petroleum-based or water emulsion fluids. Four spiral wire construction with static and dynamic pressure ratings listed on the hose.
| Manufacturer | Gates |
|---|---|
| Dash size | 32 |
| Max temperature | +121 C / +250 F |
| UOM | EA |
| Hose pressure | Constant Pressure-Extremely High |
| Reinforcement | 6-spiral, wire |
| Dynamic WP | 5000 psi / 344.7 bar |
| Min burst pressure | 20000 psi / 1379 bar |
| Minimum temperature | -40 C / -40 F |
| Hose ID | 2 in / 50.8 mm |
| Hose OD | 2.8 in / 71.1 mm |
| Tube material | Nitrile, Oil Resistant |
| Cover material | MegaTuff |
| Cover type | MegaTuff |
| Cover color | Black |
| Length | 25 ft / 8 m |
| Min bend radius | 25 in / 76.2 mm |
| Meets MSHA 2G | YES |
| Second Name | 46515084 |
| Product line | EFCPS Mine Hose |