Description
Recommended for high-temperature, low pressure hydraulic oil lines, heavy-duty transmission oil cooler lines and glycol anti-freeze solutions.
Part Number: 33193345
Recommended for high-temperature, low pressure hydraulic oil lines, heavy-duty transmission oil cooler lines and glycol anti-freeze solutions.
Recommended for high-temperature, low pressure hydraulic oil lines, heavy-duty transmission oil cooler lines and glycol anti-freeze solutions.
| Manufacturer | Gates |
|---|---|
| Dash size | 16 |
| Max temperature | +135 C / +275 F |
| Min order quantity | 165 |
| UOM | FT |
| Hose pressure | Variable Pressure-Low |
| Reinforcement | 1-braid, textile |
| Dynamic WP | 250 psi / 17.2 bar |
| Min burst pressure | 1000 psi / 68.9 bar |
| Minimum temperature | -40 C / -40 F |
| Hose ID | 1 in / 25.4 mm |
| Hose OD | 1.13 in / 28.7 mm |
| Tube material | Nitrile – Type C, Hyd Fluids, Phosphate Esters, Water Glycol |
| Cover material | Polychloroprene (Neoprene) – Type A |
| Cover type | Standard |
| Cover color | Black |
| Length | 165 ft / 50 m |
| Min bend radius | 8 in / mm |
| Vacuum (Hg) | 10 in / 254 mm |
| SAE specs & DOT | 100R6 |
| Second Name | 33193345 |
| Product line | GTH Hydraulic Hose |