Description
MegaTech® G5TB hose is recommended for pressurized hot oil return lines and rotary oil lines.
Part Number: 46572186
MegaTech® G5TB hose is recommended for pressurized hot oil return lines and rotary oil lines.
MegaTech® G5TB hose is recommended for pressurized hot oil return lines and rotary oil lines.
| Manufacturer | Gates |
|---|---|
| Dash size | 10 |
| Max temperature | +149 C / +300 F |
| Min order quantity | 300 |
| UOM | FT |
| Hose pressure | Variable Pressure-High |
| Reinforcement | 2-braid, wire |
| Dynamic WP | 2000 psi / 137.9 bar |
| Min burst pressure | 8000 psi / 551.6 bar |
| Minimum temperature | -40 C / -40 F |
| Hose ID | 0.625 in / 15.9 mm |
| Hose OD | 0.98 in / 24.9 mm |
| Tube material | CPE – Type J, Chemical, Temperature Resistant |
| Cover material | Textile Braid Impregnated w/ Synthetic Rubber |
| Cover type | Standard |
| Cover color | Blue |
| Length | 300 ft / 91 m |
| Min bend radius | 4 in / 101.6 mm |
| Second Name | 46572186 |
| Product line | MegaTech® G5TB Oil -Air Return Hose |