Description
MegaTech 250 TOC hose is recommended for high-temperature transmission oil cooler lines, pressurized hot oil return lines and turbocharger oil supplies.
Part Number: 46572342
MegaTech 250 TOC hose is recommended for high-temperature transmission oil cooler lines, pressurized hot oil return lines and turbocharger oil supplies.
MegaTech 250 TOC hose is recommended for high-temperature transmission oil cooler lines, pressurized hot oil return lines and turbocharger oil supplies.
| Manufacturer | Gates |
|---|---|
| Dash size | 10 |
| Max temperature | +149 C / +300 F |
| Min order quantity | 300 |
| UOM | FT |
| Hose pressure | Constant Pressure-Low |
| Reinforcement | 1-braid, wire |
| Dynamic WP | 250 psi / 17.2 bar |
| Min burst pressure | 1000 psi / 68.9 bar |
| Minimum temperature | -40 C / -40 F |
| Hose ID | 0.625 in / 15.9 mm |
| Hose OD | 0.93 in / 23.6 mm |
| Tube material | CPE – Type J, Chemical, Temperature Resistant |
| Cover material | Textile Braid Impregnated w/ Synthetic Rubber |
| Cover type | Standard |
| Cover color | Black |
| Length | 300 ft / 91 m |
| Min bend radius | 3 in / 76.2 mm |
| Vacuum (Hg) | 30 in / 762 mm |
| Second Name | 46572342 |
| Product line | MegaTech® 250 High-Temp TOC Hose |