Description
MegaTech® 1000 High-Temp hose is recommended for air brake hose, pressurized hot oil return lines and rotary oil/air compressor lines. Not recommended for gasoline or diesel fuel applications.
Part Number: 46572506
MegaTech® 1000 High-Temp hose is recommended for air brake hose, pressurized hot oil return lines and rotary oil/air compressor lines. Not recommended for gasoline or diesel fuel applications.
MegaTech® 1000 High-Temp hose is recommended for air brake hose, pressurized hot oil return lines and rotary oil/air compressor lines. Not recommended for gasoline or diesel fuel applications.
| Manufacturer | Gates |
|---|---|
| Dash size | 10 |
| Max temperature | +149 C / +300 F |
| UOM | EA |
| Hose pressure | Constant Pressure-High |
| Reinforcement | 1-braid, wire |
| Dynamic WP | 1000 psi / 68.9 bar |
| Min burst pressure | 4000 psi / 275.8 bar |
| Minimum temperature | -40 C / -40 F |
| Hose ID | 0.625 in / 15.9 mm |
| Hose OD | 0.93 in / 23.6 mm |
| Tube material | CPE – Type J, Chemical, Temperature Resistant |
| Cover material | Textile Braid Impregnated w/ Synthetic Rubber |
| Cover type | Standard |
| Cover color | Black |
| Length | 50 ft / 15 m |
| Min bend radius | 4 in / 101.6 mm |
| Vacuum (Hg) | 30 in / 762 mm |
| SAE specs & DOT | J1402, DOT FMVSS 106-74 |
| Second Name | 46572506 |
| Product line | MegaTech® 1000 High-Temp Oil -Air Return Hose |