Description
- Current output
- 316 and 17-4PH Stainless Steel wetted parts
- CE compliant to suppress RFI, EMI and ESD
Part Number: 100-3000-2-1-3-7
| Manufacturer | Noshok |
|---|---|
| Housing Material | 316 Stainless Steel |
| Output Signal | 4 mA to 20 mA, 2-Wire |
| Power requirement | 10 Vdc to 30 Vdc (4 mA to 20 mA, 2-wire) |
| Connection size | SAE J1926-3:7/16-20 in Adjustable |
| Adjustment | ≤ ±10% full scale for zero and span |
| Ambient temperature range | -40 to 185 ºF |
| Connection material | 316 Stainless Steel |
| Product line | 100 Series Current Output Pressure Transmitters |