Description
Recommended for high-pressure hydraulic lines in longwall mining equipment and roof-support systems; petroleum-based or water emulsion fluids. Two wire braid hose with static and dynamic pressure ratings listed on the hose.
Part Number: 46574426
Recommended for high-pressure hydraulic lines in longwall mining equipment and roof-support systems; petroleum-based or water emulsion fluids. Two wire braid hose with static and dynamic pressure ratings listed on the hose.
Recommended for high-pressure hydraulic lines in longwall mining equipment and roof-support systems; petroleum-based or water emulsion fluids. Two wire braid hose with static and dynamic pressure ratings listed on the hose.
| Manufacturer | Gates |
|---|---|
| Dash size | 24 |
| Max temperature | +100 C / +212 F |
| Min order quantity | 50 |
| UOM | FT |
| Hose pressure | Variable Pressure-High |
| Reinforcement | 2-braid, wire |
| Dynamic WP | 1300 psi / 89.6 bar |
| Min burst pressure | 5200 psi / 358.5 bar |
| Minimum temperature | -40 C / -40 F |
| Hose ID | 1.5 in / 38.1 mm |
| Hose OD | 2.11 in / 53.6 mm |
| Tube material | Nitrile, Hyd Fluids, Phosphate Esters, Water Glycol |
| Cover material | MegaTuff |
| Cover type | MegaTuff |
| Cover color | Black |
| Length | 50 ft / 15 m |
| Min bend radius | 20 in / 25.4 mm |
| Meets MSHA 2G | YES |
| Second Name | 46574426 |
| Product line | CPB Mine Hose |