Description
M500 hose is recommended for pilot lines, grease lines and pressure return lines with 500 psi or less pressure applications.
Part Number: 46578030
M500 hose is recommended for pilot lines, grease lines and pressure return lines with 500 psi or less pressure applications.
M500 hose is recommended for pilot lines, grease lines and pressure return lines with 500 psi or less pressure applications.
| Manufacturer | Gates |
|---|---|
| Dash size | 10 |
| Max temperature | +100 C / +212 F |
| Min order quantity | 220 |
| UOM | FT |
| Hose pressure | Constant Pressure-Low |
| Reinforcement | 1-braid, wire |
| Dynamic WP | 500 psi / 34.5 bar |
| Min burst pressure | 2000 psi / 137.9 bar |
| Minimum temperature | -40 C / -40 F |
| Hose ID | 0.625 in / 15.9 mm |
| Hose OD | 0.93 in / 23.6 mm |
| Tube material | Nitrile – Type C, Hyd Fluids, Phosphate Esters, Water Glycol |
| Cover material | Nitrile/PVC – Type C2 |
| Cover type | Standard |
| Cover color | Black |
| Length | 220 ft / 67 m |
| Min bend radius | 4 in / 215.9 mm |
| Meets MSHA 2G | YES |
| Second Name | 46578030 |
| Product line | M500 Hydraulic Hose |