Description
Recommended for air brake hose, high temperature pressurized oil return lines and rotary oil/air compressor lines, engine and transmission coolant lines and lube oil lines. Not recommended for gasoline or diesel fuel applications.
Part Number: 46572229
Recommended for air brake hose, high temperature pressurized oil return lines and rotary oil/air compressor lines, engine and transmission coolant lines and lube oil lines. Not recommended for gasoline or diesel fuel applications.
Recommended for air brake hose, high temperature pressurized oil return lines and rotary oil/air compressor lines, engine and transmission coolant lines and lube oil lines. Not recommended for gasoline or diesel fuel applications.
| Manufacturer | Gates |
|---|---|
| Dash size | 10 |
| Max temperature | +121 C / +250 F |
| Min order quantity | 300 |
| UOM | FT |
| Hose pressure | Constant Pressure-Low |
| Reinforcement | 1-braid, wire |
| Dynamic WP | 500 psi / 34.5 bar |
| Min burst pressure | 2000 psi / 137.9 bar |
| Minimum temperature | -40 C / -40 F |
| Hose ID | 0.625 in / 15.9 mm |
| Hose OD | 0.93 in / 23.6 mm |
| Tube material | Nitrile – Type C |
| Cover material | Textile Braid Impregnated w/ Synthetic Rubber |
| Cover type | Standard |
| Cover color | Black |
| Length | 300 ft / 91 m |
| Min bend radius | 2.8 in / 71.1 mm |
| Vacuum (Hg) | 30 in / 762 mm |
| SAE specs & DOT | J1402, DOT FMVSS 106-74 |
| Second Name | 46572229 |
| Product line | TR500 Hydraulic Hose |