Description
RECOMMENDED FOR: Applications requiring a premium grade spiral hose with excellent flexibility and maximum resistance to air, water, petroleum oils and lubricating oils (to +212°F).
Part Number: 32050226
RECOMMENDED FOR: Applications requiring a premium grade spiral hose with excellent flexibility and maximum resistance to air, water, petroleum oils and lubricating oils (to +212°F).
RECOMMENDED FOR: Applications requiring a premium grade spiral hose with excellent flexibility and maximum resistance to air, water, petroleum oils and lubricating oils (to +212°F).
| Manufacturer | Gates |
|---|---|
| Cover color | Red |
| Cover material | Modified Nitrile – Type C2 |
| Length | 500 ft / 152.4 m |
| Max temperature | 100 C / 212 F |
| Min bend radius | 3 in / 76 mm |
| Min order quantity | 500 |
| Min temperature | -40 C / -40 F |
| Reinforcement | Synthetic textile |
| Tube material | Nitrile – Type C |
| UOM | FT |
| Working pressure | 315 psi / 21.7 bar |
| Hose ID | 0.383 in / 12.34 mm |
| Hose OD | 0.427 in / 23.342 mm |
| Tube characteristics | High oil resistance |
| Vacuum (Hg) | 30 in / 762 mm |
| Cover standard | ARPM Class B |
| Tube standard | ARPM Class A |
| Second Name | 32050226 |
| Product line | Plant Master™ Xtreme |