Description
Recommended for all commercial and recreational vessel fuel line applications, C5M Marine Fuel Line hose is suitable for marine diesel, gasoline, B100 Biodiesel, gasohol fuels and hot oil applications.
Part Number: 36581977
Recommended for all commercial and recreational vessel fuel line applications, C5M Marine Fuel Line hose is suitable for marine diesel, gasoline, B100 Biodiesel, gasohol fuels and hot oil applications.
Recommended for all commercial and recreational vessel fuel line applications, C5M Marine Fuel Line hose is suitable for marine diesel, gasoline, B100 Biodiesel, gasohol fuels and hot oil applications.
| Manufacturer | Gates |
|---|---|
| Dash size | 10 |
| Max temperature | +100 C / +212 F |
| Min order quantity | 275 |
| UOM | FT |
| Hose pressure | Constant Pressure-Low |
| Reinforcement | 1-braid, textile |
| Dynamic WP | 500 psi / 34.5 bar |
| Min burst pressure | 2000 psi / 137.9 bar |
| Minimum temperature | -20 C / -4 F |
| Hose ID | 0.5 in / 12.7 mm |
| Hose OD | 0.92 in / 23.4 mm |
| Tube material | Nitrile – Type C |
| Cover material | Modified Nitrile – Type C2 |
| Cover type | Standard |
| Cover color | Blue |
| Length | 275 ft / 84 m |
| Min bend radius | 2.3 in / 58.4 mm |
| Vacuum (Hg) | 10 in / 254 mm |
| SAE specs & DOT | J1942, J1527, J30R2 |
| Meets MSHA 2G | YES |
| Second Name | 36581977 |
| Product line | C5M Marine Fuel Line Hose |