Description
RECOMMENDED FOR: Petroleum–based hydraulic oils, water, glycol anti–freeze solutions, hot lubricating oils, and air.
Part Number: 32011121
RECOMMENDED FOR: Petroleum–based hydraulic oils, water, glycol anti–freeze solutions, hot lubricating oils, and air.
RECOMMENDED FOR: Petroleum–based hydraulic oils, water, glycol anti–freeze solutions, hot lubricating oils, and air.
| Manufacturer | Gates |
|---|---|
| Cover color | Green |
| Cover material | Modified Nitrile – Type C2 |
| Length | 300 ft / 91.4 m |
| Max temperature | 100 C / 212 F |
| Min bend radius | 3 in / 76 mm |
| Min order quantity | 300 |
| Min temperature | -40 C / -40 F |
| Reinforcement | Braided, synthetic textile |
| Tube material | Nitrile – Type C |
| UOM | FT |
| Working pressure | 300 psi / 20.7 bar |
| Hose ID | 0.418 in / 12.375 mm |
| Hose OD | 0.462 in / 23.377 mm |
| Tube characteristics | High oil resistance |
| Vacuum (Hg) | 27.9 in / 709 mm |
| Cover standard | ARPM Class B |
| Tube standard | ARPM Class A |
| Meets MSHA 2G | YES |
| Second Name | 32011121 |
| Product line | Plant Master™ XTreme 300 Lock-On |