Description
RECOMMENDED FOR: Air, water, oils, antifreeze solutions and applications where Lock–On fittings are used.
Part Number: 32220285
RECOMMENDED FOR: Air, water, oils, antifreeze solutions and applications where Lock–On fittings are used.
RECOMMENDED FOR: Air, water, oils, antifreeze solutions and applications where Lock–On fittings are used.
| Manufacturer | Gates |
|---|---|
| Cover color | Gray |
| Cover material | Modified Nitrile – Type C2 |
| Length | 500 ft / 152.4 m |
| Max temperature | 100 C / 212 F |
| Min bend radius | 5 in / 127 mm |
| Min order quantity | 500 |
| Min temperature | -29 C / -20 F |
| Reinforcement | Synthetic textile |
| Tube material | Nitrile – Type C |
| UOM | FT |
| Working pressure | 300 psi / 20.7 bar |
| Hose ID | 0.206 in / 12.163 mm |
| Hose OD | 0.25 in / 23.165 mm |
| Tube characteristics | High oil resistance |
| Vacuum (Hg) | 30 in / 762 mm |
| Cover standard | ARPM Class B |
| Tube standard | ARPM Class A |
| Second Name | 32220285 |
| Product line | Plant Master™ Plus 300 Lock-On |