Description
RECOMMENDED FOR: Heating and ventilating applications, such as air intake for butane conversion units, air and heater ducts, defroster lines, air cleaner connections to carburetor, exhaust ducts, vent lines for trailer sewers and drains.
Part Number: 46634124
RECOMMENDED FOR: Heating and ventilating applications, such as air intake for butane conversion units, air and heater ducts, defroster lines, air cleaner connections to carburetor, exhaust ducts, vent lines for trailer sewers and drains.
RECOMMENDED FOR: Heating and ventilating applications, such as air intake for butane conversion units, air and heater ducts, defroster lines, air cleaner connections to carburetor, exhaust ducts, vent lines for trailer sewers and drains.
| Manufacturer | Gates |
|---|---|
| Cover color | Black |
| Cover material | Chloroprene – Type A |
| Length | 10 ft / 3 m |
| Max temperature | 137 C / 266 F |
| Min bend radius | 2.8 in / 71 mm |
| Min order quantity | 50 |
| Min temperature | -50 C / -46 F |
| Reinforcement | Multi-ply, synthetic textile, dual wire helix |
| Tube material | Chloroprene – Type A |
| UOM | EA |
| Working pressure | 5 psi / 0.3 bar |
| Hose ID | 0.79 in / 12.36 mm |
| Hose OD | 0.123 in / 23.38 mm |
| Tube characteristics | Oil Resistant |
| Vacuum (Hg) | 3 in / 76 mm |
| Second Name | 46634124 |
| Product line | Air Duct |