Description
Truck, bus and mobile air brake, and service lines where heat and battery acids are not present.
Part Number: 43270055
Truck, bus and mobile air brake, and service lines where heat and battery acids are not present.
Truck, bus and mobile air brake, and service lines where heat and battery acids are not present.
| Manufacturer | Gates |
|---|---|
| Dash size | 8 |
| Max temperature | +93 C / +200 F |
| UOM | EA |
| Hose pressure | Constant Pressure-Low |
| Reinforcement | Nylon – Type B |
| Min burst pressure | 957 psi / 65.98 bar |
| Minimum temperature | -40 C / -40 F |
| Hose OD | .5 in / 12.7 mm |
| Tube material | Heat/Light Stabilized Seamless Extruded Nylon |
| Cover material | Nylon |
| Cover type | Not Applicable |
| Cover color | Black |
| Length | 100 ft / 30.5 m |
| Min bend radius | 2 in / 88.9 mm |
| SAE specs & DOT | J844, DOT FMVSS 106-74 |
| Second Name | 43270055 |
| Product line | Air Brake Nylon Tubing |