Description
Recommended for high-temperature, low pressure hydraulic oil lines, heavy-duty transmission oil cooler lines and glycol anti-freeze solutions.
Part Number: 33193317
Recommended for high-temperature, low pressure hydraulic oil lines, heavy-duty transmission oil cooler lines and glycol anti-freeze solutions.
Recommended for high-temperature, low pressure hydraulic oil lines, heavy-duty transmission oil cooler lines and glycol anti-freeze solutions.
| Manufacturer | Gates |
|---|---|
| Dash size | 8 |
| Max temperature | +135 C / +275 F |
| UOM | EA |
| Hose pressure | Variable Pressure-Low |
| Reinforcement | 1-braid, textile |
| Dynamic WP | 400 psi / 27.6 bar |
| Min burst pressure | 1600 psi / 110.3 bar |
| Minimum temperature | -40 C / -40 F |
| Hose ID | 0.5 in / 12.7 mm |
| Hose OD | 0.78 in / 19.8 mm |
| Tube material | Nitrile – Type C, Hyd Fluids, Phosphate Esters, Water Glycol |
| Cover material | Polychloroprene (Neoprene) – Type A |
| Cover type | Standard |
| Cover color | Black |
| Length | 50 ft / 15 m |
| Min bend radius | 4 in / 50.8 mm |
| Vacuum (Hg) | 18 in / 457 mm |
| SAE specs & DOT | 100R6 |
| Second Name | 33193317 |
| Product line | GTH Hydraulic Hose |