Description
G3H High-Temp hose is recommended for hydraulic oil lines, anti–freeze solutions or water.
Part Number: 33194262
G3H High-Temp hose is recommended for hydraulic oil lines, anti–freeze solutions or water.
G3H High-Temp hose is recommended for hydraulic oil lines, anti–freeze solutions or water.
| Manufacturer | Gates |
|---|---|
| Dash size | 6 |
| Max temperature | +135 C / +275 F |
| UOM | EA |
| Hose pressure | Variable Pressure-Low |
| Reinforcement | 2-braid, textile |
| Dynamic WP | 1125 psi / 77.6 bar |
| Min burst pressure | 4500 psi / 310.3 bar |
| Minimum temperature | -40 C / -40 F |
| Hose ID | 0.375 in / 9.5 mm |
| Hose OD | 0.75 in / 19.1 mm |
| Tube material | Nitrile – Type C, Hyd Fluids, Phosphate Esters, Water Glycol |
| Cover material | Polychloroprene (Neoprene) – Type A |
| Cover type | Standard |
| Cover color | Black |
| Length | 25 ft / 8 m |
| Min bend radius | 4 in / 25.4 mm |
| Vacuum (Hg) | 28 in / 711 mm |
| SAE specs & DOT | 100R3 |
| Second Name | 33194262 |
| Product line | G3H Hydraulic Hose |