Description
Global G1 hose is recommended for medium-pressure hydraulic lines and is compatible with biodegradable hydraulic fluids like polyolester, polyglycols and vegetable oils as well as petroleum-based fluids.
Part Number: 46570116
Global G1 hose is recommended for medium-pressure hydraulic lines and is compatible with biodegradable hydraulic fluids like polyolester, polyglycols and vegetable oils as well as petroleum-based fluids.
Global G1 hose is recommended for medium-pressure hydraulic lines and is compatible with biodegradable hydraulic fluids like polyolester, polyglycols and vegetable oils as well as petroleum-based fluids.
| Manufacturer | Gates |
|---|---|
| Dash size | 5 |
| Max temperature | +100 C / +212 F |
| Min order quantity | 350 |
| UOM | FT |
| Hose pressure | Variable Pressure-Low |
| Reinforcement | 1-braid, wire |
| Dynamic WP | 3125 psi / 215.5 bar |
| Min burst pressure | 12500 psi / 861.8 bar |
| Minimum temperature | -40 C / -40 F |
| Hose ID | 0.3125 in / 7.9 mm |
| Hose OD | 0.6 in / 15.2 mm |
| Tube material | Nitrile – Type C, Hyd Fluids, Phosphate Esters, Water Glycol |
| Cover material | Nitrile/PVC – Type C2 |
| Cover type | Standard |
| Cover color | Black |
| Length | 350 ft / 107 m |
| Min bend radius | 4.5 in / 101.6 mm |
| SAE specs & DOT | 100R1 |
| Meets MSHA 2G | YES |
| Second Name | 46570116 |
| Product line | G1 Hydraulic Hose |