Description
Truck, bus and mobile air brake, and service lines where heat and battery acids are not present.
Part Number: 43270125
Truck, bus and mobile air brake, and service lines where heat and battery acids are not present.
Truck, bus and mobile air brake, and service lines where heat and battery acids are not present.
| Manufacturer | Gates |
|---|---|
| Dash size | 4 |
| Max temperature | +93 C / +200 F |
| Min order quantity | 1000 |
| UOM | FT |
| Hose pressure | Constant Pressure-Low |
| Reinforcement | Nylon – Type A |
| Min burst pressure | 1204 psi / 83.01 bar |
| Minimum temperature | -40 C / -40 F |
| Hose OD | .25 in / 6.35 mm |
| Tube material | Heat/Light Stabilized Seamless Extruded Nylon |
| Cover material | Nylon |
| Cover type | Not Applicable |
| Cover color | Purple |
| Length | 1000 ft / 304.8 m |
| Min bend radius | 1 in / 101.6 mm |
| SAE specs & DOT | J844, DOT FMVSS 106-74 |
| Second Name | 43270125 |
| Product line | Air Brake Nylon Tubing |