Description
J2AT hose is recommended for hydraulic jack applications. Meets Material Handling Institute specification IJ 100 for hydraulic hose and assemblies used with jacking systems. Up to 10,000 psi static pressure only.
Part Number: 46571400
J2AT hose is recommended for hydraulic jack applications. Meets Material Handling Institute specification IJ 100 for hydraulic hose and assemblies used with jacking systems. Up to 10,000 psi static pressure only.
J2AT hose is recommended for hydraulic jack applications. Meets Material Handling Institute specification IJ 100 for hydraulic hose and assemblies used with jacking systems. Up to 10,000 psi static pressure only.
| Manufacturer | Gates |
|---|---|
| Dash size | 4 |
| Max temperature | +49 C / +120 F |
| Min order quantity | 350 |
| UOM | FT |
| Hose pressure | Constant Pressure-Very High |
| Reinforcement | 2-braid, wire |
| Dynamic WP | 10000 psi / 689.5 bar |
| Min burst pressure | 20000 psi / 1379 bar |
| Minimum temperature | -40 C / -40 F |
| Hose ID | 0.25 in / 6.4 mm |
| Hose OD | 0.59 in / 15 mm |
| Tube material | Nitrile – Type C, Oil Resistant |
| Cover material | Nitrile/PVC – Type C2 |
| Cover type | Standard |
| Cover color | Black |
| Length | 350 ft / 107 m |
| Min bend radius | 2 in / 38.1 mm |
| Meets MSHA 2G | YES |
| Second Name | 46571400 |
| Product line | J2AT Hydraulic Hose |