Description
RLC hose is recommended for petroleum-based hydraulic oils, glycol antifreeze, air or water in low–pressure fluid transfer or hydraulic system return lines.
Part Number: 33190270
RLC hose is recommended for petroleum-based hydraulic oils, glycol antifreeze, air or water in low–pressure fluid transfer or hydraulic system return lines.
RLC hose is recommended for petroleum-based hydraulic oils, glycol antifreeze, air or water in low–pressure fluid transfer or hydraulic system return lines.
| Manufacturer | Gates |
|---|---|
| Dash size | 48 |
| Max temperature | +135 C / +275 F |
| Min order quantity | 50 |
| UOM | FT |
| Hose pressure | Variable Pressure-Low |
| Reinforcement | 3-braid, textile |
| Dynamic WP | 150 psi / 10.3 bar |
| Min burst pressure | 600 psi / 41.4 bar |
| Minimum temperature | -40 C / -40 F |
| Hose ID | 3 in / 76.2 mm |
| Hose OD | 3.62 in / 91.9 mm |
| Tube material | Nitrile – Type C, Oil Resistant |
| Cover material | Modified Nitrile – Type C2 |
| Cover type | Standard |
| Cover color | Black |
| Length | 50 ft / 15 m |
| Min bend radius | 20 in / 20.3 mm |
| Vacuum (Hg) | 25 in / 635 mm |
| Second Name | 33190270 |
| Product line | RLC Hydraulic Hose |