Description
G2H hose is recommended for high-temperature, high-pressure hydraulic oil line applications.
Part Number: 46570932
G2H hose is recommended for high-temperature, high-pressure hydraulic oil line applications.
G2H hose is recommended for high-temperature, high-pressure hydraulic oil line applications.
| Manufacturer | Gates |
|---|---|
| Dash size | 32 |
| Max temperature | +135 C / +275 F |
| Min order quantity | 120 |
| UOM | FT |
| Hose pressure | Variable Pressure-High |
| Reinforcement | 2-braid, wire |
| Dynamic WP | 1175 psi / 81 bar |
| Min burst pressure | 4700 psi / 324.1 bar |
| Minimum temperature | -40 C / -40 F |
| Hose ID | 2 in / 50.8 mm |
| Hose OD | 2.62 in / 66.5 mm |
| Tube material | Nitrile – Type C, Hyd Fluids, Phosphate Esters, Water Glycol |
| Cover material | CSM – Type M |
| Cover type | Standard |
| Cover color | Black |
| Length | 120 ft / 37 m |
| Min bend radius | 25 in / 38.1 mm |
| SAE specs & DOT | 100R2 |
| Meets MSHA 2G | YES |
| Second Name | 46570932 |
| Product line | G2H Hydraulic Hose |