Description
Global G1 hose is recommended for medium-pressure hydraulic lines and is compatible with biodegradable hydraulic fluids like polyolester, polyglycols and vegetable oils as well as petroleum-based fluids.
Part Number: 46572490
Global G1 hose is recommended for medium-pressure hydraulic lines and is compatible with biodegradable hydraulic fluids like polyolester, polyglycols and vegetable oils as well as petroleum-based fluids.
Global G1 hose is recommended for medium-pressure hydraulic lines and is compatible with biodegradable hydraulic fluids like polyolester, polyglycols and vegetable oils as well as petroleum-based fluids.
| Manufacturer | Gates |
|---|---|
| Dash size | 32 |
| Max temperature | +100 C / +212 F |
| Min order quantity | 120 |
| UOM | FT |
| Hose pressure | Variable Pressure-Low |
| Reinforcement | 1-braid, wire |
| Dynamic WP | 600 psi / 41.4 bar |
| Min burst pressure | 2400 psi / 165.5 bar |
| Minimum temperature | -40 C / -40 F |
| Hose ID | 2 in / 50.8 mm |
| Hose OD | 2.51 in / 63.8 mm |
| Tube material | Nitrile – Type C, Hyd Fluids, Phosphate Esters, Water Glycol |
| Cover material | Nitrile/PVC – Type C2 |
| Cover type | Standard |
| Cover color | Black |
| Length | 120 ft / 37 m |
| Min bend radius | 25 in / 86.4 mm |
| SAE specs & DOT | 100R1 |
| Meets MSHA 2G | YES |
| Second Name | 46572490 |
| Product line | G1 Hydraulic Hose |