Description
Recommended for high-pressure hydraulic lines in longwall mining equipment and roof-support systems; petroleum-based or water emulsion fluids. Four spiral wire construction with static and dynamic pressure ratings listed on the hose.
Part Number: 46511709
Recommended for high-pressure hydraulic lines in longwall mining equipment and roof-support systems; petroleum-based or water emulsion fluids. Four spiral wire construction with static and dynamic pressure ratings listed on the hose.
Recommended for high-pressure hydraulic lines in longwall mining equipment and roof-support systems; petroleum-based or water emulsion fluids. Four spiral wire construction with static and dynamic pressure ratings listed on the hose.
| Manufacturer | Gates |
|---|---|
| Dash size | 20 |
| Max temperature | +121 C / +250 F |
| Min order quantity | 100 |
| UOM | FT |
| Hose pressure | Constant Pressure-Extremely High |
| Reinforcement | 6-spiral, wire |
| Dynamic WP | 6000 psi / 413.7 bar |
| Min burst pressure | 24000 psi / 1654.7 bar |
| Minimum temperature | -40 C / -40 F |
| Hose ID | 1.25 in / 31.8 mm |
| Hose OD | 1.97 in / 50 mm |
| Tube material | Nitrile, Oil Resistant |
| Cover material | MegaTuff |
| Cover type | MegaTuff |
| Cover color | Black |
| Length | 100 ft / 30 m |
| Min bend radius | 16.5 in / 88.9 mm |
| Meets MSHA 2G | YES |
| Second Name | 46511709 |
| Product line | EFCPS Mine Hose |