Description
Recommended for high-pressure hydraulic lines in longwall mining equipment and roof-support systems; petroleum-based or water emulsion fluids. Two wire braid hose with static and dynamic pressure ratings listed on the hose.
Part Number: 46571456
Recommended for high-pressure hydraulic lines in longwall mining equipment and roof-support systems; petroleum-based or water emulsion fluids. Two wire braid hose with static and dynamic pressure ratings listed on the hose.
Recommended for high-pressure hydraulic lines in longwall mining equipment and roof-support systems; petroleum-based or water emulsion fluids. Two wire braid hose with static and dynamic pressure ratings listed on the hose.
| Manufacturer | Gates |
|---|---|
| Dash size | 20 |
| Max temperature | +100 C / +212 F |
| Min order quantity | 100 |
| UOM | FT |
| Hose pressure | Variable Pressure-High |
| Reinforcement | 2-braid, wire |
| Dynamic WP | 2500 psi / 172.4 bar |
| Min burst pressure | 10000 psi / 689.5 bar |
| Minimum temperature | -40 C / -40 F |
| Hose ID | 1.25 in / 31.8 mm |
| Hose OD | 1.87 in / 47.5 mm |
| Tube material | Nitrile, Hyd Fluids, Phosphate Esters, Water Glycol |
| Cover material | MegaTuff |
| Cover type | MegaTuff |
| Cover color | Black |
| Length | 100 ft / 30 m |
| Min bend radius | 15 in / 635 mm |
| Meets MSHA 2G | YES |
| Second Name | 46571456 |
| Product line | CPB Mine Hose |