Description
RLA hose is recommended for low-pressure hydraulic oil return, general purpose water, glycol antifreeze solutions, diesel fuel, gasoline or air.
Part Number: 32840180
RLA hose is recommended for low-pressure hydraulic oil return, general purpose water, glycol antifreeze solutions, diesel fuel, gasoline or air.
RLA hose is recommended for low-pressure hydraulic oil return, general purpose water, glycol antifreeze solutions, diesel fuel, gasoline or air.
| Manufacturer | Gates |
|---|---|
| Dash size | 16 |
| Max temperature | +100 C / +212 F |
| Min order quantity | 400 |
| UOM | FT |
| Hose pressure | Variable Pressure-Low |
| Reinforcement | 1-braid, textile |
| Dynamic WP | 160 psi / 11 bar |
| Min burst pressure | 640 psi / 44.1 bar |
| Minimum temperature | -40 C / -40 F |
| Hose ID | 1 in / 25.4 mm |
| Hose OD | 1.34 in / 34 mm |
| Tube material | Nitrile – Type C, Oil Resistant |
| Cover material | Modified Nitrile – Type C2 |
| Cover type | Standard |
| Cover color | Black |
| Length | 400 ft / 122 m |
| Min bend radius | 8 in / mm |
| Vacuum (Hg) | 10 in / 254 mm |
| SAE specs & DOT | 30R2 Type 1, 30R2 Type 2 |
| Meets MSHA 2G | YES |
| Second Name | 32840180 |
| Product line | RLA Hydraulic Hose |