Description
Recommended for: High-pressure hydraulic lines in longwall mining equipment and roof-support systems; petroleum-based or water emulsion fluids. Four spiral wire construction with static and dynamic pressure ratings listed on the hose.
Part Number: 46511717
Recommended for: High-pressure hydraulic lines in longwall mining equipment and roof-support systems; petroleum-based or water emulsion fluids. Four spiral wire construction with static and dynamic pressure ratings listed on the hose.
Recommended for: High-pressure hydraulic lines in longwall mining equipment and roof-support systems; petroleum-based or water emulsion fluids. Four spiral wire construction with static and dynamic pressure ratings listed on the hose.
| Manufacturer | Gates |
|---|---|
| Dash size | 16 |
| Max temperature | +121 C / +250 F |
| Min order quantity | 200 |
| UOM | FT |
| Hose pressure | Constant Pressure-Very High |
| Reinforcement | 4-spiral, wire |
| Dynamic WP | 4000 psi / 275.8 bar |
| Min burst pressure | 16000 psi / 1103.2 bar |
| Minimum temperature | -40 C / -40 F |
| Hose ID | 1 in / 25.4 mm |
| Hose OD | 1.5 in / 38.1 mm |
| Tube material | Nitrile, Oil Resistant |
| Cover material | Polychloroprene (Neoprene) |
| Cover type | Standard |
| Cover color | Black |
| Length | 200 ft / 61 m |
| Min bend radius | 12 in / 71.1 mm |
| Meets MSHA 2G | YES |
| Second Name | 46511717 |
| Product line | EFLW Mine Hose |